fbpx

Pigs

Ventilation system


Wentylacja kurtynowa

W systemie wentylacji kurtynowej świeże powietrze doprowadzane jest do poszczególnych komór poprzez okna poliwęglanowe przesuwne. Zamiast okien poliwęglanowych można również zastosować kurtyny materiałowe. 

Zużyte powietrze zostaje usunięte poprzez kominy wentylacyjne. W chłodniejszych okresach kurtyny otwarte są na minimum. W okresach gorących powietrze swobodnie, krzyżowo przemieszcza się w budynku - kurtyny otwarte są na maksimum. 

Zalety wentylacji kurtynowej:

 • Oszczędność energii (brak wentylatorów wyciągowych))
 • Bardzo dobra wentylacja w okresie upałów
 • Optymalne oświetlenie chlewni

Wentylacja sufitowa

W systemie wentylacji sufitowej świeże powietrze doprowadzone jest do poszczególnych komór z poddasza przy pomocy sufitu perforowanego lub dyfuzyjnego. Pozwala to w okresie zimowym wstępnie ogrzać powietrze doprowadzone do budynku. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu.

System wentylacji z użyciem sufitu dyfuzyjnego składa się z pociętych na wymiar trapezowo wygiętych, perforowanych płyt poliestrowych oraz 80 mm warstwy wełny szklanej. Warstwa wełny szklanej w połączeniu z perforowaną trapezową płytą zapewnia doskonałą dystrybucję powietrza o prawidłowym podciśnieniu.
Zalety wentylacji z użyciem sufitu dyfuzyjnego:

 • Równomierna dystrybucja powietrza - brak przeciągów
 • Nie ma potrzeby wstępnego ogrzewania powietrza
 • Wełna szklana zapewnia dodatkową izolację pomieszczenia
 • Panele docięte pod wymiar, łatwe w montażu
 • Łatwe do czyszczenia
 • Jasno niebieski kolor dla estetycznego wykończenia sufitu

Zalety systemu wentylacji z użyciem sufitu perforowanego:

 • Optymalna dystrybucja świeżego powietrza
 • Zmniejszone do minimum ryzyko chorób płuc
 • Estetyczne wykończenie sufitu chlewni
 • Równomierny dopływ powietrza do budynku - brak przeciągów
 • Wysokie przyrosty zwierząt dzięki dobrej zdrowotności
 • Szybki montaż bez listew maskujących


System wentylacji sufitowej najlepiej sprawdza się w sekcji porodowej i w sekcji warchlakowej.

Wentylacja podciśnieniowa

W systemie wentylacji podciśnieniowej świeże powietrze doprowadzane jest do budynku lub poszczególnych komór przy pomocy zaworów ściennych lub sufitowych, które są płynnie zamykane i otwierane przez serwomotor. 

Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami wentylatora jak i serwomotorem steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w sekcji tuczu i w sekcjach krycia oraz ciąży

Wentylacja zrównoważonego ciśnienia

 W systemie wentylacji zrównoważonego ciśnienia świeże powietrze doprowadzane jest do budynku lub poszczególnych komór przy pomocy kominów z zainstalowanym wentylatorem (wciągowym), komin jest wyposażony w specjalny rozdzielacz, który pozwala równomiernie rozprowadzić powietrze. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator (wyciągowy). Obrotami steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w budynkach z brakiem możliwości doprowadzenia powietrza w inny sposób niż przez dach.

Wentylacja kanałowa

W systemie wentylacji kanałowej świeże powietrze doprowadzone jest do budynku przy pomocy pokrytego rusztem betonowym kanału zagłębionego w ziemi z odpowiednią ilością szczelin, które umożliwiają wytworzenie podciśnienia. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu. Wentylacja tego typu ma dwie zalety: zimą temperatura doprowadzonego powietrza jest wyższa od temperatury zewnętrznej (powietrze ogrzewa się w kanale), a latem temperatura doprowadzonego powietrza jest niższa od temperatury zewnętrznej (powietrze chłodzi się w kanale). Wynika to z tego, że w kanale odpowiednio głębokim mamy stałą temperaturę.

Wentylacja drzwiowa

W systemie wentylacji drzwiowej świeże powietrze doprowadzone jest do poszczególnych komór przy pomocy otworu w drzwiach. Pozwala to w okresie zimowym wstępnie ogrzać powietrze doprowadzone do budynku. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w sekcji porodowej i w sekcji warchlakowej.

Wentylacja centralna

 W zależności od ilości komór budynek posiada wyłącznie 2-3 duże centralne kominy wyciągowe. Dane o temperaturze z poszczególnych komór przekazywane są do głównego sterownika, który dostosowuje pracę wentylatorów do aktualnego zapotrzebowania. Zużyte powietrze z poszczególnych komór przedostaje się przez kominy sterowane przepustnicą do centralnego kanału wentylacyjnego umieszczonego w konstrukcji dachu. Powietrze dolotowe może być doprowadzone do komór w dowolny sposób np. ścienne wloty powietrza, kanał podrusztowy itp.
Zastosowanie centralnej wentylacji w budynkach inwentarskich daje łatwiejszą i tańszą możliwość filtrowania powietrza wyciąganego na zewnątrz (amoniak, zapach, pył) oraz znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej poprzez zmniejszenie ogólnej liczby wentylatorów.

(Polski) Wentylatory kominowe i ścienne

(Polski) Kominy wentylacyjne

(Polski) Wloty powietrza

(Polski) Sterowniki wentylacji

(Polski) Siłowniki do sterowania wlotami powietrza

(Polski) Własne rozwiązania techniczne

Facebook IconYouTube IconZobacz nasze aukcje Allegro