fbpx

Pigs

Ventilation system


Wentylacja kurtynowa

W systemie wentylacji kurtynowej świeże powietrze doprowadzane jest do poszczególnych komór poprzez okna poliwęglanowe przesuwne. Zamiast okien poliwęglanowych można również zastosować kurtyny materiałowe. 

Zużyte powietrze zostaje usunięte poprzez kominy wentylacyjne. W chłodniejszych okresach kurtyny otwarte są na minimum. W okresach gorących powietrze swobodnie, krzyżowo przemieszcza się w budynku - kurtyny otwarte są na maksimum. 

Zalety wentylacji kurtynowej:

 • Oszczędność energii (brak wentylatorów wyciągowych))
 • Bardzo dobra wentylacja w okresie upałów
 • Optymalne oświetlenie chlewni

Wentylacja sufitowa

W systemie wentylacji sufitowej świeże powietrze doprowadzone jest do poszczególnych komór z poddasza przy pomocy sufitu perforowanego lub dyfuzyjnego. Pozwala to w okresie zimowym wstępnie ogrzać powietrze doprowadzone do budynku. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu.

System wentylacji z użyciem sufitu dyfuzyjnego składa się z pociętych na wymiar trapezowo wygiętych, perforowanych płyt poliestrowych oraz 80 mm warstwy wełny szklanej. Warstwa wełny szklanej w połączeniu z perforowaną trapezową płytą zapewnia doskonałą dystrybucję powietrza o prawidłowym podciśnieniu.
Zalety wentylacji z użyciem sufitu dyfuzyjnego:

 • Równomierna dystrybucja powietrza - brak przeciągów
 • Nie ma potrzeby wstępnego ogrzewania powietrza
 • Wełna szklana zapewnia dodatkową izolację pomieszczenia
 • Panele docięte pod wymiar, łatwe w montażu
 • Łatwe do czyszczenia
 • Jasno niebieski kolor dla estetycznego wykończenia sufitu

Zalety systemu wentylacji z użyciem sufitu perforowanego:

 • Optymalna dystrybucja świeżego powietrza
 • Zmniejszone do minimum ryzyko chorób płuc
 • Estetyczne wykończenie sufitu chlewni
 • Równomierny dopływ powietrza do budynku - brak przeciągów
 • Wysokie przyrosty zwierząt dzięki dobrej zdrowotności
 • Szybki montaż bez listew maskujących


System wentylacji sufitowej najlepiej sprawdza się w sekcji porodowej i w sekcji warchlakowej.

Wentylacja podciśnieniowa

W systemie wentylacji podciśnieniowej świeże powietrze doprowadzane jest do budynku lub poszczególnych komór przy pomocy zaworów ściennych lub sufitowych, które są płynnie zamykane i otwierane przez serwomotor. 

Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami wentylatora jak i serwomotorem steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w sekcji tuczu i w sekcjach krycia oraz ciąży

Wentylacja zrównoważonego ciśnienia

 W systemie wentylacji zrównoważonego ciśnienia świeże powietrze doprowadzane jest do budynku lub poszczególnych komór przy pomocy kominów z zainstalowanym wentylatorem (wciągowym), komin jest wyposażony w specjalny rozdzielacz, który pozwala równomiernie rozprowadzić powietrze. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator (wyciągowy). Obrotami steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w budynkach z brakiem możliwości doprowadzenia powietrza w inny sposób niż przez dach.

Wentylacja kanałowa

W systemie wentylacji kanałowej świeże powietrze doprowadzone jest do budynku przy pomocy pokrytego rusztem betonowym kanału zagłębionego w ziemi z odpowiednią ilością szczelin, które umożliwiają wytworzenie podciśnienia. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu. Wentylacja tego typu ma dwie zalety: zimą temperatura doprowadzonego powietrza jest wyższa od temperatury zewnętrznej (powietrze ogrzewa się w kanale), a latem temperatura doprowadzonego powietrza jest niższa od temperatury zewnętrznej (powietrze chłodzi się w kanale). Wynika to z tego, że w kanale odpowiednio głębokim mamy stałą temperaturę.

Wentylacja drzwiowa

W systemie wentylacji drzwiowej świeże powietrze doprowadzone jest do poszczególnych komór przy pomocy otworu w drzwiach. Pozwala to w okresie zimowym wstępnie ogrzać powietrze doprowadzone do budynku. Zużyte powietrze zostaje usunięte przez kominy wentylacyjne, w których jest zainstalowany wentylator. Obrotami steruje sterownik klimatu. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w sekcji porodowej i w sekcji warchlakowej.

Wentylacja centralna

 W zależności od ilości komór budynek posiada wyłącznie 2-3 duże centralne kominy wyciągowe. Dane o temperaturze z poszczególnych komór przekazywane są do głównego sterownika, który dostosowuje pracę wentylatorów do aktualnego zapotrzebowania. Zużyte powietrze z poszczególnych komór przedostaje się przez kominy sterowane przepustnicą do centralnego kanału wentylacyjnego umieszczonego w konstrukcji dachu. Powietrze dolotowe może być doprowadzone do komór w dowolny sposób np. ścienne wloty powietrza, kanał podrusztowy itp.
Zastosowanie centralnej wentylacji w budynkach inwentarskich daje łatwiejszą i tańszą możliwość filtrowania powietrza wyciąganego na zewnątrz (amoniak, zapach, pył) oraz znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej poprzez zmniejszenie ogólnej liczby wentylatorów.

(Polski) Wentylatory kominowe i ścienne

Leider ist der Eintrag nur auf English, Russian und Polski verfügbar.

(Polski) Kominy wentylacyjne

(Polski) Wloty powietrza

Leider ist der Eintrag nur auf English, Russian und Polski verfügbar.

(Polski) Sterowniki wentylacji

Leider ist der Eintrag nur auf English, Russian und Polski verfügbar.

(Polski) Siłowniki do sterowania wlotami powietrza

Leider ist der Eintrag nur auf English, Russian und Polski verfügbar.

(Polski) Własne rozwiązania techniczne

Leider ist der Eintrag nur auf English, Russian und Polski verfügbar.

Facebook IconYouTube IconZobacz nasze aukcje Allegro